Witamy na stronie aktualności firmy InterPolisa.pl

Temat dziedziczenia środków z polisy jest bardzo żywy. Komu ta możliwość przysługuje? Przede wszystkim dotyczy to osób faktycznie spokrewnionych z uposażonym. Taka sytuacja ma miejsce w ubezpieczeniu oszczędnościowym na życie i dożycie, inwestycyjnym oraz posagowym. Rozwiązania te zapewniają ochronę, a także umożliwiają pomnażanie kapitału. W sytuacji, gdy ubezpieczony umrze, pieniądze są przekazywane jego rodzinie.

Jak wygląda cała procedura? Podczas podpisywania umowy zainteresowany tym produktem wskazuje z imienia i nazwiska konkretną osobę, która staje się uposażonym. To właśnie on otrzyma odszkodowanie, gdy w czasie trwania ochrony dojdzie do śmierci płatnika składek. Uposażonym może być dowolna osoba fizyczna – nie tylko małżonek czy dziecko, lecz także ktoś, kto nie jest spadkobiercą np. przyjaciel, koleżanka, kuzyn. Płatnik składek ma również prawo zastrzec w umowie, aby przekazanie pieniędzy z polisy na życie odbyło się na rzecz jakiejś instytucji lub organizacji.

Zasady dziedziczenia środków z polisy można sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Każdy ubezpieczyciel ma obowiązek przedstawienia takiego dokumentu osobie zainteresowanej tym rozwiązaniem. Wiele instytucji pozwala na zmianę uposażonych w czasie trwania umowy. Chcąc to zrobić, trzeba się udać do oddziału towarzystwa ubezpieczeniowego osobiście albo zgłosić taką chęć zdalnie – u agenta lub z poziomu konta klienta online. Chęć modyfikacji uposażonych bądź zaktualizowania podanych danych da się zgłosić także poprzez wysłanie pocztą odpowiedniego wniosku.

Warto te informacje widzieć jeśli ma się w posiadaniu tego typu polisę lub zamierza się nią założyć. Jest to inwestycja na lata, dlatego musi być odpowiednio przemyślana, a jej warunki dobrze znane. 

Banki przede wszystkim kojarzą się klientom ze sprzedażą kredytów czy instrumentów inwestycyjnych. Warto pamiętać, że spora część ich działalności to także do sprzedaż ubezpieczeń. Tak przynajmniej jeszcze można było powiedzieć o sytuacji w branży do zeszłego roku. Teraz widać zdecydowaną zmianę. Banki sprzedały w pierwszych trzech kwartałach tego roku polisy ubezpieczeniowe o łącznej wartości 4,16 mld zł. Jest to widoczny spadek w porównaniu z tym samym okresem 2021 r.

2022 przynosi odwrócenie łatwo wcześniej dającego się zauważyć trendu wzrostowego. Polska Izba Ubezpieczeń podsumowała wyniki bancassurance w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. i sytuacja nie jest zbyt optymistyczna. Łączna składaka przypisana brutto z polis sprzedanych w kanale bankowym jest znacząco niższa od wcześniejszych lat. Teraz jest to 4,16 mld zł, wtedy było to 5,21 mld zł. To oznacza dynamikę na poziomie 79,8 proc.

Eksperci zaznaczają, że taka sytuacja jest efektem interwencji produktowej. Umowy ubezpieczenia na życie o charakterze oszczędnościowym sprzedawane przez banki, to były zazwyczaj polisy ze składką jednorazową i tu widać zdecydowane zmiany. KNF musiała zareagować w związku ze skargami posiadaczy ubezpieczeń z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Ich zdaniem zaoferowane im polisy są w praktyce instrumentami wysoce o wysokim ryzyku.

Czy warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania nabytego pod inwestycje? Czy to jest w ogóle możliwe? Towarzystwa ubezpieczeniowe wyszły naprzeciw oczekiwaniom i stworzyły pod takich klientów odpowiednią ofertę. Teraz w kilku słowach opowiemy jak wygląda ten produkt finansowy.

Choć może się wydawać, że ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania będzie skomplikowane, gdyż po jego udostępnieniu lokatorom właściciel ma ograniczoną kontrolę nad nieruchomością. Jednak ma on prawo do ubezpieczenia go na wypadek wystąpienia zdarzenia losowego, którego nie da się przewidzieć.

Patrząc na całą procedurę czysto praktycznie, ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania nie różni się diametralnie od wykupywania polisy na dom czy inną nieruchomość zamieszkiwaną przez właściciela. Po pierwsze trzeba skontaktować się z ubezpieczycielem lub agentem i w trakcie konsultacji określić swoje potrzeby. Dalej doradca przedstawia swoją ofertę, a klient może swobodnie zdecydować czy to mu odpowiada.

Trzeba jednak pamiętać o sporządzeniu protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania. Powinien on zawierać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wynajmowanej nieruchomości. Należy jasno określić stan techniczny lokum, a także wymienić znajdujące się w nim urządzenia codziennego użytku. Takie działania mają zapobiec wszelkim problemom mogącym powstać później problemom, gdy lokator wejdzie do pomieszczeń na stałe.

Jeśli chcesz ubezpieczyć mieszkanie pod wynajem to zapraszamy do kontaktu! Na pewno nasi doradcy znajdą doskonałe rozwiązanie pod Twoją nieruchomość!

Tu jesteśmy: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Radom, Kalisz, Sieradz, Gorzów Wielkopolski, Bielsko-Biała, Jelenia Góra, Zamość, Koszalin, Słupsk, Piła, Toruń, Częstochowa, Przemyśl, Elbląg, Skierniewice, Włocławek, Piotrków Trybunalski, Nowy Sącz, Radomsko, Bełchatów, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Przemyśl, Krosno, Zamość, Chełm, Konin, Wałbrzych, Elbląg, Ciechanów, Skierniewice

Oferujemy: ubezpieczenia samochodowe oc, ac, turystyczne, zdrowie i życie, mieszkania, domu, nnw dziecka, zwierząt, motoryzacyjne, firmowe.